10 nejčastějších porušení pravidel

Proti kterým pravidlům se prohřešujeme nejčastěji?

Přinášíme vám přehled pravidel, které u nás hráči porušují nejčastěji. Přestože některá z nich výrazně ovlivňují hru (i výsledky), chybují v nich i zkušení hráči. Většinou neznalostí, občas bohužel i úmyslně. Seznam neberte jako statistiku z nějakého průzkumu, ale výsledek několikaletého pozorování.

1. Provizorní míč

Ilustrační obrázek

Snad nejčastější neznalost. Po první ráně daleko od ferveje hráč zahraje skvělý úder provizorním míčem. První míč najde v krkolomné pozici uprostřed křoví a prohlásí: "budu hrát provizi“. Pokud ale původní míč najdete, nesmíte už provizorní hrát.

2. Nejbližší místo úlevy

Ano nejbližší, nikoliv nejlepší, jak bychom si přáli. Takové místo je na 99 % jen jedno a záleží i na tom, zda hráč hraje nalevo nebo napravo. Často toto místo leží dál od ferveje, třeba i v křoví. Hezký náčrtek najdete na straně 19 aktuálních Pravidel.

3. Dropování

Jednoduchá záležitost, ve které nejde chybovat? Ale jděte! Kolikrát je vidět hráče, který stojí v prostoru pro dropování a míč spouští mimo. Nebo různá pohození míče. Takže si zopakujme: míč spouštíme z natažené ruky ve výši ramen, ten se musí nejprve dotknout vymezeného prostoru a nesmí se dotknout výstroje, ani zakutálet blíže jamce nebo na dvě hole.

4. Podélná vs. příčná vodní překážka

U "červené" vody většinou známe možnosti dropování s trestnou ranou včetně spuštění na druhé straně (na dvě hole ne blíže jamce nebo na protažené spojnici místa průniku a jamky). Občas se ale najde hráč, který možnost dropování na dvě hole použije u "žluté" překážky. Zde lze ale spouštět pouze na spojnici. Samozřejmě vždy se ještě můžeme vrátit na původní místo, nebo hrát míč, jak leží.

Ilustrační obrázek5. Zlepšování postoje

Znáte to, tuto větev trochu ohneme, vysokou trávu holí přitlačíme… Kdepak postoj se budovat nesmí, ani zlepšovat polohu nebo prostor pro švih. Takže žádné lámání, ohýbání nebo stlačování.

6. Prošvih

Chyba z kategorie vědomých. Když míč netrefíte, stejně je to rána a ta se počítá.

7. Darování patu

"To už ti uznáme, seber ho." Bohužel občas tuto větu v turnaji uslyšíme. Jistě, darování patu je v podstatě výraz sportovního chování. Pozor, ale pouze ve hře na jamky. Ve hře na rány se musí míč vždy dohrát až do jamky.

Ilustrační obrázek8. Markování

Všichni víme, že označujeme markovátkem za míčem. Problém ale nastává, když poloha překáží jinému hráči při patu. Správný postup je: 1) namarkovat, 2) markovátko přesunout ve zvoleném směru o délku hlavy patru, 3) nazpět přesunout markovátko, 4) umístit míč. Nikdy nedávejte markovátko rovnou na délku hlavy hole od míče, vždy napřed standardně namarkujte.

9. Místní pravidla

Zde nemám na mysli jedno konkrétní. Neznalost neomlouvá a rozhodně si před hrou na cizím hřišti místní pravidla přečtěte. Bývají na skórekartě, takže to není žádné zdržení. Nejen, že si ušetříte nedorozumění, ale leckdy i pár ran (časté místní úlevy).

10. Etiketa

Nelze neskončit ničím jiným. Vždyť který jiný sport má etiketu zakotvenou v pravidlech, navíc jako první oddíl? A jak se zde píše: "Když se hráči budou těmito doporučeními řídit, bude hra pro všechny zúčastněné příjemnější a zábavnější."

Zdroj: http://www.golfovezpravy.cz